Lai palielinātu piegādes apjomus Somijai, Conexus plāno pārvades sistēmas remontdarbus

Ar mērķi nākamajā dabasgāzes sezonā (2020./2021. gads) palielināt dabasgāzes piegādes apjomu Somijai pēc tam, kad būs veikta kompresoru uzstādīšana Igaunijā, Latvijas pārvades sistēmā ir nepieciešami remontdarbi, informē vienotais dabasgāzes un pārvades operators AS “Conexus Baltic Grid” (Conexus). Remontdarbu veikšana plānota maijā.

2020. gada 30. aprīlī noslēgsies pirmā Inčukalna pazemes gāzes krātuves sezona, kuras laikā dabasgāze tika nodrošināta arī Somijas patērētājiem. Lai gan vienotā dabasgāzes tirgus sākums izrādījies veiksmīgs un no krātuves Somijai piegādāti 35 % no tās patēriņa, Latvijas pārvades sistēmā ir nepieciešami remontdarbi, ņemot vērā citu aktuālo infrastruktūras projektu attīstības gaitu un to ietekmi uz starptautisko pārvades sistēmu darbu.

Remontdarbi notiek Latvijas-Lietuvas starpsavienojuma uzlabošanas (LLSU) projekta ietvaros, kas tika iekļauts 2017. gada 24. novembrī pieņemtajā Eiropas Komisijas KIP sarakstā BEMIP (Baltijas enerģijas tirgus starpsavienojuma plāna) gāzes prioritātes koridorā. LLSU projekts ir svarīgs elements Eiropas Savienības iekšējā enerģijas tirgus papildināšanai.

Gāzesvada Vireši – Tallina remontdarbi pie Valmieras sāksies 1.maijā, un to pirmā kārta noslēgsies 31.maijā. Šajā laika periodā tiks pārtraukta dabasgāzes pārvadīšana Igaunijas virzienā, un tieši dēļ šiem darbiem uz mēnesi būs būtiski ierobežotas jaudas arī Igaunijas – Somijas starpsavienojumā Balticconnector. Remontdarbi tika plānoti vēl pirms vienotā dabasgāzes tirgus izveides, līdz ar to šo darbu informēšana ir Latvijas pārvades operatora Conexus atbildība. Par plānotajiem remontdarbiem, saskaņā ar EU paredzēto regulējumu Conexus 42 dienas iepriekš informē dabasgāzes tirgus dalībniekus.

AS “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne: “Mēs apzināmies, ka tirgum pieejamo jaudu ierobežošana ir nevēlams un nepatīkams solis, bet apgādes drošība tomēr ir prioritāte. Remontdarbiem gāzesvadā Vireši – Tallina esam izvēlējušies labāko pieejamo laiku, kad Inčukalna pazemes gāzes krātuve vairs netiek izmantota, jo ir noslēgusies izņemšanas sezona, un arī patēriņi tirgū ir zemākie iespējamie. Tas arī minimāli ietekmēs iesūknēšanas sezonu, jo no jūnija arī Somijas patērētāji varēs izmantot Balticconnector, lai plānotu savas iesūknēšanas aktivitātes. Tā kā remontdarbi tiek veikti Conexus pārvaldītā sistēmā, iepriekš šādi ierobežojumi tika publicēti Latvijas ieejas/izejas jaudām. Lai gan remontdarbos nav iesaistīti ne Igaunijas, ne Somijas operatori, dēļ zonu apvienošanas, ierobežot nepieciešams tieši Balticconnector jaudu. Līdz ar to jautājumus par plānotajiem darbiem lūgums adresēt Conexus pārstāvjiem. Plānojam, ka nākamajiem gāzes gadiem remontu plānus būs iespējams saskaņot vienotā tirgus ietvaros.”

AS “Conexus Baltic Grid”, sadarbojoties ar AS “Gaso”, nodrošinās arī Valmieras gāzapgādi remontdarbu laikā.

Informācija par plānotajiem remontdarbiem pieejama ŠEIT.

Atpakaļ