Ekspluatācijā nodots pirmais tiešais pieslēgums gāzes pārvades sistēmai

Vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS "Conexus Baltic Grid" (turpmāk – Conexus) informē, ka ekspluatācijā nodots pirmais tiešais pieslēgums gāzes pārvades sistēmai. Pieslēgums izbūvēts Priekuļos un tā izbūvi veicis saspiestās dabasgāzes ražotājs SIA “GasOn”, projekta investīcijām sasniedzot  ap 1 miljonu eiro.

Turpmāk, pateicoties tiešā pieslēguma ierīkošanai, saspiestās dabasgāzes ražotājam SIA “GasOn” būs iespēja saņemt gāzi no pārvades, kas sniedz vairākus ieguvumus ražošanas procesā – augstāku sākuma spiedienu un enerģijas patēriņa ekonomiju, kas rada zemāku pašizmaksu, un risinājums kopsummā ir draudzīgāks apkārtējai videi.

Conexus Tehniskās attīstības un investīciju departamenta vadītājs Ivars Ščerbickis ir gandarīts par īstenoto projektu un piebilst, ka tiešā pieslēguma veiksmīga darbība Priekuļos kalpos par piemēru daudziem rūpnieciskā sektora klientiem. “Neskatoties uz to, ka šāds process tiešās izbūves veicējam ir bijis tehniski un finansiāli sarežģīts, vienlaikus kopīgi esam pierādījuši, ka spējam paveikt sarežģītus uzdevumus, kas būtiski ietekmē nozares attīstību. Jau iepriekš izjutām pastiprinātu interesi no sistēmas lietotāju puses un domāju, ka nākotnē varam gatavoties vēl lielākam pieprasījumam tieši šādu pakalpojumu segmentā. Jāsaka, ka arī šobrīd interese ir salīdzinoši augsta, sevišķi no biogāzes ražotāju puses.”

SIA “GasOn” valdes loceklis Renārs Miķelsons  norāda, ka tiešā pieslēguma izbūvi ir bijusi svarīga, lai uzņēmums spētu tuvākā nākotnē sākt saspiestās dabasgāzes (CNG) ražošanu un to piedāvāt patērētājiem: “Mūsu mērķis ir nodrošināt mobilas gāzes piegādes energoefektīvā veidā, un uzskatu, ka pieslēgums gāzes pārvades sistēmai ļaus pacelt mūsu uzņēmuma darbību jaunā līmenī, radot ērtus risinājumus mūsu klientiem. Kopā ar Conexus augsta līmeņa speciālistiem paveicām šo sarežģīto projektu, kas turpmāk klientiem Latvijā ļaus piegādāt augstākās kvalitātes, ekoloģiski salīdzinoši tīru kurināmo un transporta degvielu par konkurētspējīgu cenu. Mūsu plānos ietilps paplašināt saspiestās dabasgāzes ražošanas vietu skaitu un tuvākajā nākotnē plānojam tādu atvērt netālu no Saldus, Brocēnos.”

R. Miķelsons norāda, ka projekts kopumā ildzis aptuveni 3 gadus un tā kopējās investīcijas sasniegušas ap vienu miljonu eiro, no kurām procentuāli lielākā daļa novirzīta dabasgāzes saspiešanas iekārtas izveidei un pieslēgumam pie pārvades sistēmas. Tiešā pieslēguma sistēma savu darbību ir gatava uzsākt rūpnieciskā režīmā laikā līdz šī gada maija beigām.

Saskaņā ar sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas noteikumiem, kuri stājās spēkā 2019. gada pavasarī, patērētajiem ir iespējams pieslēgties pie dabasgāzes pārvades sistēmas, kur tas tehniski ir iespējams. Tas nozīmē, ka biometāna ražotājiem, sašķidrinātās dabasgāzes sistēmas operatoriem un dabasgāzes lietotājiem ir iespēja pašiem lemt, plānot un īstenot pieslēgšanos dabasgāzes pārvades sistēmai.

Atpakaļ