Pateicoties vienotajam dabasgāzes tirgum, no Inčukalna PGK izņem lielāku dabasgāzes apjomu Somijai un Igaunijai

Līdz ar vienotā dabasgāzes tirgus atvēršanu 1.janvārī, ievērojami palielinājusies interese no Igaunijas un Somijas lietotājiem par Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK) izmantošanu, liecina vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS “Conexus Baltic Grid” (Conexus) apkopotā informācija. Šogad janvārī izņemtais dabasgāzes apjoms sasniedzis 3608 GWh, kas ir par 54% vairāk nekā pērn, turklāt lielākā daļa izņemtā apjoma pārvadīta citu valstu vajadzībām.

Tā kā vienotais dabasgāzes tirgus ir atcēlis maksājumus par vienotās tarifu zonas valstu robežu šķērsošanu un noteicis vienotus pārvades tarifus, Inčukalna PGK ir kļuvusi pieejamāka Igaunijas un Somijas lietotājiem. Pirmajā mēnesī kopš tirgus atvēršanas no krātuves kopējā izņemtā dabasgāzes apjoma Somijas tirgum tika izņemti 25% jeb 893 GWh, savukārt Igaunijai – 16% jeb 562 GWh.

Raksturojot esošo situāciju, Conexus norāda, ka šajā gāzapgādes sezonā no novembra līdz janvārim no krātuves kopumā izņemts par 26% vairāk dabasgāzes kā tādā pašā periodā pērn,  sasniedzot 7082 GWh. To ietekmējis gan krātuves kopējais piepildījums, kas šajā sezonā bijis labākais pēdējo četru gadu laikā, gan paaugstinātā interese no citu valstu lietotājiem vienotā tirgus izveides rezultātā. Būtiski, ka līdz ar siltajiem laikapstākļiem šajā gāzapgādes sezonā dabasgāzes pieprasījums Latvijā ir samazinājies par 30%, salīdzinot ar tādu pašu periodu pērn, taču Igaunijas un Somijas lietotāju pastiprinātā interese janvārī veicinājusi krātuves darbības balansu, kas krātuves tehniskajai darbībai ir būtiski.

Informē Zane Kotāne, AS “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētāja: “Jau pēc pirmā vienotā dabasgāzes tirgus darbības mēneša redzam, ka tirgus integrācija un ikdienas operatīvā darba atvieglošana ir sevi attaisnojusi. Svarīgākais Latvijas dabasgāzes infrastruktūras ieguvums ir Inčukalna PGK pieejamība un pozīciju stiprināšana starptautiskajā tirgū, jo ir radīti apstākļi, lai  pieprasījums pēc dabasgāzes uzglabāšanas un pārvades saglabātos nemainīgi augsts. Ja mēs atceramies, tad vēl pavisam nesenā pagātnē notikušas diskusijas par krātuves piepildījuma samazināšanos, savukārt vienotā tirgus izveide interesi par dabasgāzes uzglabāšanu Inčukalna PGK saglabā un notur nemainīgi augstu. Šis ir arī projekts, kas ar reāliem darbiem apliecina, ka dabasgāzes infrastruktūra nav vienas valsts un ne vairs viena reģiona jautājums. Šobrīd visi nozarē notiekošie liela apjoma projekti ir starpvalstu vadīti un organizēti, tādējādi virzoties uz modernu un efektīvu dabasgāzes izmantošanu Eiropā.”

No sezonas sākumā Inčukalna PGK iesūknētā dabasgāzes apjoma šobrīd izņemti 38% no kopējā piepildījuma, kas ir vairāk kā pietiekami Latvijas gāzapgādes vajadzīgajam apjomam, nodrošinot iespēju apmierināt arī starptautisko lietotāju vajadzības.

Atpakaļ