Pasaules Enerģētikas padomes sanāksmes ietvaros diskutē par vienotā Baltijas dabasgāzes tirgus izveides pamatprincipiem

Šodien, 13.augustā, Pasaules Enerģētikas padomes (PEP) 6. Baltijas jūras valstu reģiona apaļā galda sanāksmes ietvaros aizvadīta vizīte Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (Inčukalna PGK), kuras laikā vadošie nozares eksperti diskutēja par reģiona gāzapgādes politiku un vienotā Baltijas dabasgāzes tirgus izveides pamatprincipiem, informē vienotās dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS “Conexus Baltic Grid” (Conexus).

Diskusijas mērķis bija apspriest vienotā Baltijas dabasgāzes tirgus izveides pamatprincipus, mērķus un izaicinājumus efektīvas enerģētikas politikas veidošanā, kā arī iepazīties ar Inčukalna PGK darbību un nozīmīgumu vienotā tirgus shēmā.

Atklājot paneļdiskusiju, AS “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne uzsvēra  vienota Baltijas tirgus izveides nozīmīgumu: “Pirmo soli vienota tirgus izveidē esam veiksmīgi spēruši, taču būtiski stratēģiskie lēmumi vēl ir priekšā, lai kopīgiem spēkiem veicinātu reģiona gāzapgādes drošību, tirgus dalībnieku konkurētspēju un tarifu caurspīdīgumu. Daloties citu  valstu pieredzēs, mums ir iespēja meklēt labākos risinājumus un definēt tuvākos veicamos  soļus, kas arī ir šodienas diskusijas galvenais mērķis.”

Diskusijas laikā eksperti apsprieda izaicinājumus, kas skar pastāvošo dabasgāzes pieprasījuma samazināšanos, iemeslus, kas var kavēt vienota Baltijas tirgus izveidi, kā arī diskutēja par reāli ieviešamiem risinājumiem, kā kopumā veicināt dabasgāzes konkurētspēju tirgū. No tiem īpaša uzmanība tika pievērsta caurspīdīga tirgus regulējuma un tarifu izveidei dabasgāzes pārvadei un uzglabāšanai, kā arī Lietuvas iekļaušanai vienotajā tirgū. Tāpat eksperti pievērsās jaunu digitālo risinājumu izveides nepieciešamībai, lai panāktu efektīvāku tirgus komunikāciju.

Pasaules Enerģētikas padomes sanāksme norisinās Rīgā 12. un 13. augustā, pulcējot Baltijas valstu vadošos enerģētikas nozares pārstāvjus, politiķus, kā arī PEP reģionālos vadītājus no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Somijas, un Vācijas.

Atpakaļ