Pārvadītais dabasgāzes apjoms gada pirmajā ceturksnī pieaudzis par 16%

2020. gada pirmajā ceturksnī pārvadītais dabasgāzes apjoms kopumā pieaudzis par 16%, salīdzinot ar pērnā gada periodu, savukārt siltās ziemas ietekmē pārvadītais dabasgāzes apjoms Latvijas vajadzībām samazinājies par 27%, liecina vienotā dabasgāzes un pārvades operatora AS “Conexus Baltic Grid” (Conexus) nerevidētie finanšu pārskati par 2020. gada pirmo ceturksni.

Salīdzinot ar 2019. gada periodu, šī gada pirmajos trīs mēnešos pārvadītās dabasgāzes apjoms pieaudzis par 16%, sasniedzot 8,3 TWh. Neskatoties uz kopējā pārvadītā apjoma pieaugumu, pārvadītais dabasgāzes apjoms Latvijas patēriņam samazinājies par 27%, salīdzinot ar 2019. gada pirmo ceturksni, un sasniedzis 3,7 TWh. To galvenokārt ietekmēja siltie laika apstākļi šajā ziemā, kad gaisa temperatūra atradās ievērojami virs normas, tā samazinot pieprasījumu pēc dabasgāzes pārvades pakalpojumiem.

Uzglabāšanas segmentā, līdz ar vienotā dabasgāzes tirgus darbības uzsākšanu šī gada 1.janvārī, ir palielinājusies interese par Inčukalna pazemes gāzes krātuves (Inčukalna PGK) sniegtajiem pakalpojumiem. Pārskata periodā izņemtās dabasgāzes apjoms no krātuves sasniedzis 7447 MWh, kas, salīdzinot ar 2019. gada 1. ceturksni, ir par 14 % vairāk. No tām vairāk kā puse tika izņemta vienotā tirgus dalībvalstu vajadzībām, proti, 37% tika izņemti Somijas lietotāju vajadzībām, savukārt 14% Igaunijas vajadzībām.

Gada pirmajā ceturksnī Conexus neto apgrozījums sasniedzis 16 196 tūkstošus eiro, kas ir par 9% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt peļņa sasniegusi 5 097 tūkstošus eiro un EBITDA - 9 324 tūkstošus eiro.

Conexus valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne: “Conexus pārvaldībā ir dabasgāzes krātuves infrastruktūra un dabasgāzes pārvade. Ziemai neraksturīgie siltie laikapstākļi ir samazinājuši pārvadītās dabasgāzes apjomus, kas tādējādi ietekmējis arī Conexus finanšu rezultātus gada pirmajā ceturksnī, tiem prognozējoši un likumsakarīgi samazinoties. Taču jāuzsver, ka enerģētikas sektors vienmēr ir bijis ne tikai mainīgs, bet arī pakļauts dažādiem ārējiem faktoriem, tāpēc paļauties uz vienu formulu, kas strādā, būtu tuvredzīgi. Tieši tāpēc savulaik mērķtiecīgi uzsākām darbu pie vienotā dabasgāzes tirgus izveides, un mani priecē, ka uzglabāšanas sektorā jau redzam tā pirmos darba augļus. Gada pirmajos trīs mēnešos esam sasnieguši svarīgu izņemtās dabasgāzes apjoma pieaugumu un prognozējam, ka interese no citām valstīm vienotā tirgus ietekmē turpinās palielināties, tādējādi stiprinot Inčukalna krātuves stratēģisko lomu. Tāpat turpinās vērienīgi Inčukalna pazemes krātuves un atsevišķu pārvades posmu modernizācijas darbi, lai sistēmas arī turpmāk veiksmīgi būtu daļa no starptautiskās dabasgāzes infrastruktūras, kas savieno dabasgāzes lietotājus visā reģionā.”

Atpakaļ