Oficiāli atklāts Igaunijas un Somijas divvirzienu dabasgāzes cauruļvads Balticconnector

​IezīmeŠodien, 11.decembrī, oficiāli atklāts Igaunijas un Somijas dabasgāzes starpsavienojums Balticconnector – divvirzienu gāzes cauruļvads, kas savieno abu valstu dabasgāzes infrastruktūras. Balticconnector ļaus atvērt gāzes tirgu Somijā un savienos Baltijas valstu un Somijas dabasgāzes tīklus, spēlējot nozīmīgu lomu vienotajā dabasgāzes tirgū, kas savu darbību uzsāks 2020.gada 1.janvārī.

77 km garais cauruļvada zemūdens posms no Inkoo Somijā līdz Paldiski Igaunijā ir savienots ar 21km garu sauszemes cauruļvadu Somijā un 55 km garu sauszemes cauruļvadu Igaunijā, tādējādi savienojot abu valstu gāzes pārvades sistēmas. Kopējā Balticconnector pārvades jauda ir līdz 72 GWh dienā.

Balticconnector būs daļa no vienotā dabasgāzes tirgus infrastruktūras, kas darbību uzsāks 2020.gada 1.janvārī un kurā apvienojas gāzes pārvades sistēmu operatori Somijā, Latvijā un Igaunijā. Cauruļvads uzlabos vietējo gāzes sistēmas darbības drošību, nodrošinās sašķidrinātās dabasgāzes un biogāzes izmantošanu.

Lai simbolizētu Igaunijas un Somijas, kā arī Eiropas Savienības veiksmīgo sadarbību šī projekta izstrādē, svinīgā atklāšana vienlaicīgi tika atzīmēta Helsinkos, Somijā un Paldiski, Igaunijā, piedaloties Somijas prezidentam Sauli Niinistö un Igaunijas prezidentei Kersti Kaljulaid, Somijas ekonomikas lietu ministrei Katri Kulmuni, Igaunijas ekonomisko lietu un infrastruktūras ministram Taavi Aas, Eiropas Komisijas Enerģētikas ģenerāldirektoriāta ģenerāldirektora vietniekam Klaus-Dieter Borchardt un projekta īstenotājiem.

”Mēs esam lepni, ka varam nodot ekspluatācijā “Balticconnector” cauruļvadu paredzētajā laikā, vienlaikus liekot pamatus funkcionējošam starpvalstu gāzes tirgum. Es vēlos pateikties projekta profesionālajai komandai Somijā un Igaunijā, kā arī piesaistītajiem uzņēmumiem, kuri nodrošināja šī projekta netraucētu īstenošanu”, norāda Herkko Plit, “Baltic Connector Oy” prezidents un izpilddirektors.

Projekta kopējās izmaksas sasniedz 250 miljonus eiro un lielākā daļa jeb 75% no tām tiek segtas ar Eiropas Savienības Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (Connecting Europe Facility – CEF) līdzfinansējumu.

“Līdz ar Balticconnector mēs atklājam jaunu gāzes piegādes laikmetu, atverot Baltijas un Somijas gāzes tirgus jaunām tirdzniecības iespējām. Kad 2021. gadā tiks pabeigta Polijas un Lietuvas gāzesvadu starpsavienojuma (GIPL) izbūve, visām valstīm būs pieeja Eiropas Savienības gāzes tīklam,” uzsver Klauss Dieters Burkarts (Klaus Dieter Borchardt), Eiropas Komisijas Enerģētikas ģenerāldirektoriāta ģenerāldirektora vietnieks.

Latvijas vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora AS "Conexus Baltic Grid" (Conexus) korporatīvās stratēģijas daļas vadītājs Jānis Eisaks, piedaloties atklāšanas pasākumā Helsinkos, norādīja, ka viens no projekta lielākajiem ieguvumiem būs Somijas tirgus izolācijas izbeigšana un uzlabota dabasgāzes piegāžu drošība, kas pozitīvi ietekmēs visu reģionu. “Balticconnector ir projekts, kas lieliski ilustrē kaimiņvalstu savstarpēji ieinteresētas un visos līmeņos saskaņotas sadarbības nozīmi, virzoties uz vienota Eiropas Savienības gāzes tirgus izveidi. Latvijai cauruļvads, kas iekļausies vienotajā dabasgāzes pārvades infrastruktūrā, nozīmē iespēju palielināt konkurenci starp piegādātājiem starptautiskā līmenī, pieaugošu interesi par mūsu infrastruktūras, tai skaitā Inčukalna pazemes gāzes krātuves, izmantošanu, turklāt vienotajā tirgū aktīvajiem tirgotājiem Somijas tirgus varētu būt interesants industriālo lietotāju lielā īpatsvara dēļ,” norāda J.Eisaks.

Projektu īstenoja 2 uzņēmumi – “Baltic Connector Oy” Somijā un “Elering” Igaunijā, savukārt projekta daļu ārzonā kopīgi pārvaldīja abi uzņēmumi. Līdzās abiem uzņēmumiem, projekta īstenošanā tika piesaistīti eksperti-konsultanti, apakšuzņēmēji, lēmumu pieņēmēji un citi partneri.

Atpakaļ