Līdz ar jaudas kāpināšanu mazināti sastrēgumi Latvijas – Lietuvas starpsavienojuma punktā

No 1. novembra paātrinātā kārtā palielinot starpsavienojuma jaudu virzienā no Lietuvas uz Latviju līdz 90 GWh dienā, jau šobrīd būtiski atvieglota sastrēguma situācija Latvijas – Lietuvas starpsavienojuma punktā, atzīst vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora AS “Conexus Baltic Grid” (Conexus) valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss.

Apjomīgie gāzes pārvades uzlabošanas darbi tiek veikti Latvijas – Lietuvas starpsavienojuma uzlabošanas (ELLI) projekta ietvaros, kas turpināsies līdz 2023. gada beigām. Vakar Kiemenai starpsavienojuma punktā, piedaloties Conexus un Lietuvas dabasgāzes pārvades sistēmas operatora “Amber Grid pārstāvjiem tika atzīmēta pirmā nozīmīgā darba nodošana.

“Jaudas palielināšana par trešdaļu virzienā no Lietuvas uz Latviju ir pirmais solis jaudas kāpinājumam abos virzienos, stiprinot visa reģiona enerģētisko drošību un neatkarību. Lai gan projekta termiņš ir 2023. gada beigas, ciešā sadarbībā ar Lietuvas dabasgāzes pārvades sistēmas operatoru “Amber Grid” tehniskās jaudas kāpinājums tika panākts jau no šī gada 1. novembra. Šāda operatīva rīcība tika veikta, reaģējot uz Krievijas uzsāktā pilna mēroga kara Ukrainā radīto spriedzi energoapgādē, straujajām, augstajām cenu svārstībām Eiropas gāzes tirgū un Baltijas valstu vienoto nostāju pret Krievijas gāzes nonākšanu mūsu nacionālajos tirgos, tādējādi nodrošinot visa reģiona enerģētisko drošību,” informē U. Bariss.

Viņš papildina, ka Lietuvas – Latvijas starpsavienojuma uzlabošanas projekts ir viena no Conexus prioritātēm. Līdz gada beigām Latvijā būs pabeigti jau 70% no projektā paredzētajiem darbiem un tie turpināsies arī nākamajā gadā.

“Esam gandarīti, ka projekta ietvaros īstenotās aktivitātes jau šobrīd sniedz lielu ieguvumu sistēmas lietotājiem, atvieglojot iepriekš novērotos sastrēgumus Latvijas – Lietuvas starpsavienojuma punktā. Par paredzamajiem garantētajiem jaudas apjomiem, kas būs pieejami sistēmas lietotājiem nākotnē, kopā ar Lietuvas kolēģiem tiks lemts nākama gada sākumā.”

ELLI projekts tiek īstenots līdz 2023. gada beigām. Projektu līdzfinansē Eiropas infrastruktūras savienošanas instruments.

lv_cef_cofinancing.png

Atpakaļ