Izņemtais dabasgāzes apjoms no Inčukalna pazemes gāzes krātuves šosezon pieaudzis par 56 %

Noslēdzoties 2020./2021. gada Inčukalna pazemes gāzes krātuves izņemšanas sezonai, no krātuves izņemtais dabasgāzes apjoms sasniedzis 17,6 TWh aktīvās dabasgāzes, kas ir par 56 % vairāk nekā iepriekšējā krātuves sezonā, liecina vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" (turpmāk – Conexus) operatīvie dati.

Ņemot vērā aukstos laikapstākļus šajā ziemas sezonā, kā arī pērn izveidoto Latvijas, Igaunijas un Somijas vienoto dabasgāzes tirgu, izņemtais dabasgāzes apjoms no krātuves ir pieaudzis par 6,3 TWh, salīdzinot ar iepriekšējo sezonu. Uzsākot sezonu, krātuvē tika iesūknēts lielākais aktīvās dabasgāzes apjoms pēdējo gadu laikā 13,6 TWh. Kopumā sistēmas lietotāji Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (Inčukalna PGK) kopumā uzglabāja aktīvo dabasgāzi 21,3 TWh apjomā.

Lielo pieprasījumu dabasgāzes uzglabāšanai šajā sezonā Inčukalna PGK kopumā ietekmējuši vairāki faktori: zemā dabasgāzes cena 2020. gada vasarā, kā arī 2020. gada 1. janvārī atvērtais vienotais dabasgāzes tirgus, kurā aktīvi iesaistījās Igaunija un Somija, rezultējoties sistēmas lietotāju paaugstinātā interesē par Inčukalna PGK pakalpojumiem.

Lielākais diennakts dabasgāzes apjoms 208,3 GWh apmērā šosezon tika izņemts šī gada februārī, savukārt februāra mēnesī tika izņemts lielākais mēneša apjoms sezonā, sasniedzot 4,6 TWh. Ņemot vērā šīs sezonas rezultātus, prognozējams, ka pieprasījums pēc dabasgāzes uzglabāšanas Inčukalna PGK saglabāsies augsts arī nākamajam - 2021./2022. gada iesūknēšanas ciklam.

Jaunās dabasgāzes iesūknēšanas sezonas tehniskā jauda noteikta 23,6 TWh

Saskaņā ar veiktajiem mērījumiem un aprēķiniem, Conexus ir noteicis Inčukalna PGK spēju nodrošināt maksimālo krātuvē uzglabājamo aktīvās dabasgāzes daudzumu jeb krātuves tehnisko jaudu 2021./2022. gada krātuves ciklam. Tehniskā jauda 2021./2022. gada krātuves ciklam ir noteikta 23 600 000 000 KWh apmērā.

Pateicoties veiktajiem modernizācijas darbiem Inčukalna PGK, ir būtiski pieaugusi krātuves fleksibilitāte, kā rezultātā visu gāzes kompresoru agregātu sagatavošanai un palaišanai darbībā ir nepieciešams divas reizes mazāk laika kā iepriekšējās sezonās.

Atpakaļ