Inčukalna pazemes gāzes krātuvē noglabātas vēl 1,424 TWh dabasgāzes
Pirmo reizi vēsturē Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (PGK) mēnesi pēc dabasgāzes izņemšanas sezonas sākuma turpinās arī dabasgāzes iesūknēšana, mēneša laikā krātuvē noglabājot vēl 1,424 TWh. Līdz ar to līdz 13.novembrim krātuvē noglabātais kopējais dabasgāzes apjoms sasniedz 14,34 TWh, informē dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS "Conexus Baltic Grid" (Conexus).
Sekmējot dabasgāzes apgādes drošību un nepārtrauktību, šajā dabasgāzes izņemšanas sezonā vienlaikus dabasgāzes izņemšanai tiek nodrošināta arī dabasgāzes iesūknēšana. Tas iespējams, pateicoties krātuves darbības uzlabošanas projektam, būtiski palielinot krātuves elastību un gatavību nodrošināt nepārtrauktas dabasgāzes plūsmas abos virzienos. Līdz izņemšanas sezonas beigām noteikts, ka krātuvē var iesūknēt ne mazāk kā 50 gigavatstundas (GWh) dienā.
Informē Inčukalna pazemes gāzes krātuves vadītājs Rinalds Dimiņš: “Inčukalna pazemes gāzes krātuves modernizācijas darbi, kas tiek veikti Eiropas kopējās nozīmes investīciju projekta ietvaros, ir ļāvuši kāpināt krātuves darbību, sniedzot būtisku ieguldījumu dabasgāzes apgādes nepārtrauktībai un drošībai. Šīs izmaiņas ir vēsturiskas, jo šobrīd krātuve pielāgojas apstākļiem, nevis otrādi, kas esošajā ģeopolitiskajā situācijā ir ļoti svarīgs aspekts. Tā kā sistēmas lietotājiem ir nodrošināta dabasgāzes iesūknēšanas jaudu pieejamība, pozitīvi, ka lietotāji arī aktīvi turpina novietot dabasgāzi krātuvē.”
Inčukalna PGK uzlabošanas darbi Eiropas kopējās nozīmes projekta ietvaros tiks īstenoti līdz 2025.gada beigām un investīciju apjoms pašlaik prognozēts 99,5 miljoni eiro, no kuriem 44 miljonus eiro sedz Eiropas infrastruktūras savienošanas (CEF) fondu finansējums. Projekts paredz veikt virszemes infrastruktūras un urbumu atjaunošanu, esošo piecu gāzes pārsūknēšanas agregātu modernizāciju, kā arī uzstādīt jaunu papildus gāzes pārsūknēšanas agregātu, uzlabojot dabasgāzes piegādes drošību, palielinot krātuves darbības jaudu un sekmējot integrāciju starptautiskajā enerģētikas tirgū.