Dienas laikā tirgus dalībnieki rezervējuši visu papildu pieejamo jaudu nākamajai iesūknēšanas sezonai Inčukalna pazemes gāzes krātuvē

Dienas laikā tirgus dalībnieki rezervējuši visu papildus pieejamo jaudu 2020./2021. gada iesūknēšanas sezonai Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, informē vienotais dabasgāzes un pārvades operators AS “Conexus Baltic Grid” (Conexus). Krātuves tehniskā jauda jaunajai iesūknēšanas sezonai ir noteikta 21,525 TWh apjomā, savukārt abās kārtās veikto rezervāciju apjoms pārsniedzis krātuves kopējo kapacitāti aptuveni 7 reizes.

Jau martā, uzsākot pirmās kārtas rezervāciju nākamā gada ciklam, tirgus dalībnieku interese bija tik augsta, ka rezervētais jaudu apjoms pārsniedza tobrīd pieejamo krātuves kapacitāti par aptuveni 4,2 reizēm. Arī papildu pieejamās jaudas rezervāciju veikšanas apjoms ir apstiprinājis tirgus dalībnieku augsto interesi par Inčukalna pazemes gāzes krātuves sniegtajiem pakalpojumiem.

Conexus valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne: “Tirgotāju interesi par Inčukalna krātuves pakalpojumu izmantošanu nākamajā sezonā ir ietekmējuši divi galvenie faktori – dabasgāzes cena un vienotā tirgus izveide, kas ir padarījusi krātuvi pieejamāku plašākam tirgotāju lokam ārpus valsts robežām. Pēdējo mēnešu laikā ir palielinājies arī tirgus dalībnieku skaits, kas reģistrēti gan Latvijā, gan ārvalstīs, tā paaugstinot konkurenci tirgū, kā rezultātā krātuves jauda šobrīd ir rezervēta pilnā tās kapacitātē, kas ir ieguvums gan Latvijas, gan visa reģiona enerģētiskajai drošībai.” 

Nākamajam 2020./2021. gada Inčukalna pazemes gāzes krātuves (Inčukalna PGK) ciklam tirgus dalībniekiem tika piedāvāti trīs uzglabāšanas produkti: tirgus produkts, grupētās jaudas produkts un divu gadu jaudas produkts. Rezervāciju pieteikumu apjoms grupētās jaudas produktam kopumā sasniedza 75,9TWh, pārsniedzot krātuves pieejamo jaudu grupētās jaudas produktam aptuveni 7,4 reizes, savukārt divu gadu grupētās jaudas produkta rezervāciju pieteikumu apjoms sasniedzis 10,5TWh, kas ir par 5,3 reizēm vairāk nekā šogad krātuvē piedāvātā divu gadu produkta daudzums. Pieteikumi tirgus produkta rezervācijai no krātuves lietotājiem  šajā krātuves ciklā netika saņemti.

Abās rezervācijas kārtās rezervētās jaudas ir sadalītas starp tirgus dalībniekiem proporcionāli atbilstoši Regulatora nosacījumiem, un 2020./2021.gada krātuves ciklā brīva jauda vairs nav pieejama.

Atpakaļ