Conexus sāk jaudu rezervāciju darbam vienotajā Igaunijas-Latvijas balansēšanas zonā

Vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS “Conexus Baltic Grid” no šodienas, 1. novembra, sāk pieņemt pārvades jaudu rezervācijas darbam vienotajā Igaunijas-Latvijas balansēšanas zonā, kas uzsāks darbu 2020. gada 1. janvārī, tajā sākotnēji esot Latvijai un Igaunijai.  Līdz nākamā gada sākumam dabasgāzes tirgotājiem, kuri šobrīd darbojas Latvijas gāzes tirgū, ar operatoru ir jānoslēdz jauns līgumu kopums par pārvades sistēmas izmantošanu un balansēšanu vienotajā balansēšanas zonā, tam automātiski esot spēkā gan Igaunijā, gan Latvijā.

Kā pirmo vienotā Baltijas gāzes tirgus izveidošanas posmu Igaunija, Latvija un Somija no 2020. gada 1. janvāra izveido vienota ieejas tarifa zonu, kura sākotnēji sastāvēs no divām balansēšanas zonām (Igaunijas-Latvijas un Somijas). Lai izmantotu pārvades sistēmu vienotajā Igaunijas-Latvijas balansēšanas zonā, dabasgāzes tirgotājiem turpmāk pietiks ar vienu līgumu kopumu par sistēmas lietošanu vienotajā balansēšanas zonā, to slēdzot ar sistēmas operatoru “Conexus Baltic Grid” Latvijā vai “Elering” Igaunijā un vienu – Somijas balansēšanas zonā. Papildu tam no 2019. gada 1. novembra plkst. 14.00 tiek uzsākta vienotās tirgus zonas jaudu rezervācijas pieņemšana 2020. gāzes gada konstantās jaudas produktam.

Informē Zane Kotāne, AS “Conexus Baltic Grid”: “Šis ir ļoti nopietns pārmaiņu solis, jo no 2020. gada 1. janvāra tiek atcelti tarifi, kas bija spēkā, dabasgāzi pārvadot pāri vairāku valstu teritoriālajām robežām. Tirgotājiem tas nozīmē mazāku administratīvo slogu, brīvāku piekļuvi dabasgāzes infrastruktūrai, kā arī stabilus un prognozējamus tarifus, ko nodrošina šāds sadarbības modelis. Ikviens pārmaiņu laiks prasa pārskatīt līdzšinējo kārtību, līdz ar to es aicinu dabasgāzes tirgotājus neatlikt juridiskās procedūras līdz pēdējam brīdim un jau šobrīd aktīvi sekot līdzi visām izmaiņām, kuras nepieciešams veikt līdz 1. janvārim. Jāuzsver, ka operatori ir izveidojuši vienotu, starptautisku IT sistēmu, nodrošinot līgumu centralizētu pārvaldību, tirgotājiem būtiski atvieglojot to ikdienas biznesa procesus.”

Lai no 2020. gada 1. janvāra strādātu vienotajā Igaunijas-Latvijas balansēšanas zonā, dabasgāzes tirgotājiem jāiesniedz dokumenti atbilstoši vienotajiem pārvades sistēmas lietošanas un balansēšanas noteikumiem.  Ar pārvades sistēmas operatoru “Conexus” jānoslēdz pārvades pakalpojuma līgums un balansēšanas līgums , pirms tam iesniedzot aizpildītu pieteikuma formu.

Atpakaļ