Conexus ieņēmumi pērn palielinājušies par 39%

Vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora "Conexus Baltic Grid" (Conexus) apgrozījums pērn sasniedzis 76 miljonus eiro, kas ir par 39 % vairāk nekā iepriekšējā gadā, liecina apkopotie dati par uzņēmuma darbības rezultātiem 2023. gadā.

Pārskata gada beigās Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (PGK) bija noglabāta dabasgāze 17,9 TWh apjomā (ieskaitot energoapgādes drošuma rezerves), kas ir par 58 % vairāk nekā pērn šajā laikā. 2023. gada 15. oktobrī, uzsākot dabasgāzes izņemšanas sezonu, Inčukalna PGK atradās 21,7 TWh dabasgāzes, un sezona tika sākta ar lielāko krātuvē noglabāto dabasgāzes apjomu pēdējo piecu gadu laikā.

Tikmēr dabasgāzes patēriņa apjoms Latvijas lietotāju vajadzībām 2023. gadā sasniedza 8,2 TWh, kas ir par 7 % mazāk nekā iepriekšējā gadā. Dabasgāzes patēriņa samazinājumu ietekmēja gan laika apstākļi, kas ziemas mēnešos bija maigāki nekā 2022. gadā, kā rezultātā lietotāju nepieciešamība pēc apkures dabasgāzes bija mazāka nekā iepriekšējā gadā, gan arī vēl salīdzinoši augstās dabasgāzes cenas, kas lietotājiem lika samazināt dabasgāzes patēriņu. Kopējais pārvadītās dabasgāzes apjoms Latvijā 2023. gadā sasniedza 29,1 TWh, kas ir par 7 % mazāk nekā iepriekšējā gadā.

2023. gadā Conexus nodrošināja nepārtrauktu dabasgāzes piegādi lietotājiem Latvijā, kā arī  dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas  pakalpojumus Lietuvas, Igaunijas un Somijas vajadzībām. Dabasgāzes iesūknēšanas sezonā uz vienoto Latvijas un Igaunijas zonu aptuveni 70% no kopējā gāzes apjoma tika piegādāti no Lietuvas, savukārt 30% no Somijas.

“Mēs kā sistēmas operators pērn esam turpinājuši nodrošināt stabilitāti un dabasgāzes piegādes nepārtrauktību, vienlaikus turpinot aktīvu darbu pie Eiropas kopējās nozīmes projektu īstenošanas. Gada nogalē noslēdzās Conexus un Lietuvas dabasgāzes pārvades sistēmas operatora "Amber Grid" īstenotais Latvijas-Lietuvas starpsavienojuma uzlabošanas projekts (ELLI), kāpinot starpsavienojuma jauda abos virzienos, savukārt šogad mūsu fokuss ir vērsts uz darbu turpināšanu krātuves infrastruktūras uzlabošanā. Jau nākamā gada beigās noslēgsies apjomīgais krātuves modernizācijas projekts, kā ietvaros tiek veikta urbumu atjaunošana, trešā gāzes savākšanas punkta renovācija, kā arī papildu gāzes pārsūknēšanas agregātu uzstādīšana, rezultātā stiprinot krātuves stabilitātes un drošības garanta lomu gan sistēmas lietotājiem, gan dabasgāzes gala patērētājiem,” skaidro Conexus valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss.

U. Bariss papildina, ka raugoties uz šo gadu, dabasgāzes pārvades segmentā situācija būs stabila un prognozējama, savukārt uzglabāšanas pakalpojuma segmentā tā būs lielā mērā atkarīga no kopējā Baltijas reģiona tirgus pieprasījuma pēc Inčukalna pazemes gāzes krātuves pakalpojumiem. To, cik daudz tirgotāji šogad izmantos Inčukalna pazemes gāzes krātuvi, varēsim noskaidrot pavasara krātuves jaudu izsolēs,  atzīst U. Bariss.

Augstais pieprasījums pēc dabasgāzes uzglabāšanas Inčukalna krātuvē sekmē Conexus ieņēmumu kāpumu

Pārskata periodā EBITDA palielinājās par 57%, salīdzinot ar 2022. gada rezultātu, un sasniedza 50,5 miljonus eiro, savukārt peļņa bija 16,2 miljoni eiro, kas, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir palielinājusies par 4,8 miljoniem eiro. Ieņēmumus un EBITDA pozitīvi ietekmēja uzglabāšanas pakalpojuma ieņēmumu un EBITDA palielinājums, savukārt pārvades segmenta ieņēmumi un EBITDA saglabājušies bez vērā ņemamām izmaiņām.

Atpakaļ