Parakstīta vienošanās, lai veiktu priekšizpēti Latvijas – Lietuvas starpsavienojuma jaudas palielināšanai

Vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators akciju sabiedrība (AS) “Conexus Baltic Grid” un Lietuvas gāzes pārvades sistēmas operators AB “Amber Grid” ir parakstījuši vienošanos ar neatkarīgu ekspertu - uzņēmumu EY - par priekšizpēti, izmaksu un ieguvumu analīzi Latvijas-Lietuvas starpsavienojuma jaudas palielināšanai. Ekspertu uzņēmums tika izvēlēts starptautiskā konkursā.

Izpētē jānovērtē, kādas ir jaudas palielināšanas vajadzības Latvijas - Lietuvas starpsavienojuma punktos reģionālā gāzes tirgus un drošības rezerves mērķiem pēc reģionālās infrastruktūras izveides, piemēram, starpsavienojums starp Somiju un Igauniju (Balticconnector) un starpsavienojums starp Poliju un Lietuvu (GIPL). Izpētē jāietver arī nepieciešamās infrastruktūras tehniskie parametri, izmaksu un ieguvumu analīze un citi ar projektu saistītie dati.

Sākotnējā projekta aprakstā tika iekļauta jaudas palielināšana no Kiemenai pārvades sistēmas Lietuvā un jauna cauruļvada izbūve no Rīgas līdz Lietuvas robežai, tomēr iespējami arī citi risinājumi, kas tiks izvērtēti.

Latvijas - Lietuvas starpsavienojuma palielināšanas projekts tika ietverts Eiropas Komisijas pieņemtajā kopējo interešu projektu sarakstā. Tas ir ietverts arī BEMIP prioritārajā gāzes koridorā.

Sākotnējais novērtējuma uzrāda, ka Latvijā nepieciešams paralēls cauruļvads no Lietuvas robežas līdz Rīgai (līdz 93 km) un Kiemenai gāzes pārvades sistēmas (MS) uzlabošana. Tomēr iespējamas arī citas opcijas, lai palielinātu starpsavienojumu jaudu, ko ierobežo pašreizējā cauruļvada caurlaide, piemēram, spiediena palielināšana Latvijas pusē esošajā cauruļvadā Rīga-Paņeveža.

Pašreizējā pārrobežu punkta jauda ir ierobežota līdz 67,6 GWh dienā no Lietuvas uz Latviju un 65,1 GWh dienā no Latvijas uz Lietuvu. Pašreizējās jaudas var ierobežot pārrobežu tirdzniecību starp dalībvalstīm, tādējādi samazinot kopējā gāzes tirgus likviditāti Baltijas valstīs.

Atpakaļ